PRP TERAPIJA LICA
PRP tretman je tretman podmlađivanja sopstvenom krvnom plazmom. Podrazumeva ubrizgavanje plazme tehnikom mezoterapije koja na prirodan način podstiče proizvodnju kolagena, obnavljajući volumen kože i stvarajući nove krvne sudove.
Šta je tretman krvnom plazmom?
Krvna plazma se već više od trideset godina uspešno koristi u ortopediji i kardiologiji, a od nedavno i u estetskoj dermatologiji zbog mnogobrojnih pozitivnih efekata koje ima.
PRP metoda je potpuno prirodna i podrazumeva proces aplikovanja krvi pacijenta u tkivo. Dobija se centrifugiranjem krvi, a serum koji se tom prilikom dobija ima i do četiri puta više trombocita nego što je to uobičajno. Trombociti su poznati po svojoj ulozi koju imaju u procesu zgrušavanja krvi, ali i po tome što sadrže brojne faktore rasta i bioaktivne proteine koji utiču na regeneraciju tkiva. Oni omogućavaju da se stvori nivo kolagena i krvnih sudova i dovode do regeneracije i podmlađivanja kože.
Problemi koji se tretiraju PRP metodom
Ova metoda vrlo stimulativno utiče na predeo oko očiju i regeneraciju kože lica, vrata, dekoltea i šaka. Problemi koji mogu da se tretiraju ovom metodom su:
- Umoran izgled lica i podočnjaci
- Fine linije i bore
- Starenje i opuštena koža
- Ožiljici od akni
- Tanka i proređena kosa
- Loša tekstura kože i loš ten
- Nepravilnosti na koži
- Proširene pore na licu
- Opuštena koža vrata i dekoltea
Kako se izvodi?
Pre početka same procedure, neophodan je pregled lekara specijaliste, nakon čega se vadi krv pacijenta kako bi se iz nje izvadili trombociti a odbacili eritrociti i leukociti. Krv se obrađuje u centrifugalnoj mašini.
Centrifugalna mašina je aparat koji u potpunosti odvaja crvena krvna zrnca od "seruma". Tako dobijeni serum daje aktivne supstance koje podstiču trombocite da otpuštaju faktore rasta. Tokom ovog procesa se u "plazmu" dodaje i kalcijum hlorid. U dodiru sa tkivom i kožom ovakav serum aktivira matične ćelije kože koje podstiču proizvodnju kolagena i elastina.
Regija koja se tretira je pre toga pripremljena i očišćena hirurškim antisepticima. Prethodno se na mesto koje se tretira nanese anestetik kako bi se bol u toku tretmana svela na minimum. Serum se injekcionim putem ubrizgava u tkivo. Postupak podrazumeva korišćenje tankih iglica, tehnikom mezoterapije. Aplikovani trombociti otpuštaju faktore rasta tokom 7 do 10 dana od urađenog tretmana.
Koliko traje procedura?
Procedura traje veoma kratko, svega 15 do 30 minuta.
Da li je tretman bezbedan?
PRP metoda je bezbedna i ne izaziva alergijske reakcije, jer se za njenu upotrebu koristi materijal koji koža i tkivo prepoznaju kao svoj lični deo. Tretman je netoksičan, hipoalergen i ne zahteva vreme oporavka.
Postoji mogućnost da se pojave blagi otoci i modrice na tretiranom područiju koji se povlače u roku od 24 sata. Međutim, ukoliko se nakon tretmana pojavi bol koja traje duže, obavezno je obratiti se lekaru. Važno je napomenuti da je neophodno uzimati terapiju koju odredi isključivo lekar.
Nije dozvoljena samostalna upotreba lekova kao što su aspirin, andol, brufen, voltaren i dr.
Relativne kontraidikacije za PRP terapiju su:
- Primena kortikosteroida 4 do 6 nedelja pre intervencije
- Upotreba antiinflamatornih lekova nedelju dana pre tretmana
- Autoimuna oboljenja koštano-zglobnog sistema
- Hronična oboljenja bubrega i jetre
- Operacija mesec dana pre PRP procedure
Kako se ponašati pre, a kako posle PRP terapije?
Pre tretmana neophodno je da klijenti ne konzumiraju alkohol minimum tri dana pre zahvata i da unose dovoljnu količinu tečnosti. Ukoliko pacijent uzima NSAIL i koritikosteroide neophodno je da sedam dana pre dolaska prestane sa uzimanjem istih.
Nakon tretmana, prate se uputstva lekara. Obavezna je zaštita od sunca i intenzivnija hidratacija lica. Posle tretmana se ne smeju koristiti lekovi na bazi acetil-salicilne kiseline (Aspirin, Andol, Midol), jer ovi lekovi sprečavaju aktivaciju trombocita i umanjuju efekat tretmana. Osobe koje imaju problema sa niskim trombocitima, ispod 150.000/ml, ne mogu očekivati uspešnost tretmana, jer su nosioci terapijskog efekta upravo trombociti.
Koliko je tretmana potrebno, kada su vidljivi rezultati i koliko traju?
Radi postizanja najboljih rezultata preporuka je da se procedura obavlja 3 do 5 puta godišnje sa pauzama od 4 do 6 sedmica između tretmana. Ne postoji ograničenje kada je reč o broju tretmana koji se mogu obavljati tokom godinu dana. Međutim, broj tretmana se uglavnom određuje individualno u zavisnosti od stanja same kože.
Par dana nakon tretmana vidljivo je opšte poboljšanje u strukturi i tonusu kože. Nakon 3 do 6 nedelja počinje razvoj novog kolagena i krvnih sudova. U narednih tri do šest meseci dolazi do smanjenja bora.
PRP metodom se postižu dugotrajni rezultati, koji vremenom postaju sve uočljiviji, a ogledaju se u potpunoj revitalizaciji i regeneraciji kože. Time se dugoročno ulaže ne samo u njen lep izgled, nego i u kvalitet.